Trwa ładowanie proszę czekać ...

Wizyta dziecka u psychologa - jak się do niej przygotować?

20 lutego 2017

To naturalne, że każde nowe doświadczenie może wzbudzać lęk, boimy się pierwszego dnia naszego dziecka w przedszkolu, szkole, pobytu w szpitalu, wizyty u specjalisty. Chodzi oto, że każde z tych wydarzeń niesie w sobie inne doświadczenia, każde jest na początku sferą nieznaną, wszystkie łączy napięcie, obawa, wyobrażenia, stereotypy czy zasłyszane gdzieś opinie. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący pierwszej wizyty z dzieckiem u psychologa oraz tego jak się do niej przygotować. Przeczytaj go koniecznie!

Najtrudniejsza jest pierwsza wizyta

Zacznijmy od tego, że pierwsza wizyta u psychologa – jest to sytuacja spotkania nowej osoby, która czeka w gabinecie, poprzedzający proces decyzyjny dotyczący konkretnej tematyki, z którą przychodzi klient/pacjent. Ponadto zasłyszane opinie o psychologu tworzą jakiś obraz, który będziemy weryfikować. Opinie na swój temat czy temat dziecka – czy da sobie radę, jak wypadnie, czy będzie umiało się odpowiednio zachować w gabinecie, jak wypadnę jako rodzic - różne myśli przychodzą do głowy, kiedy zauważamy sami albo ktoś podpowie nam, że może powinniśmy udać się do terapeuty - myśli, które często powodują zwlekanie z podjęciem decyzji o umówieniu pierwszej wizyty.

Reakcja dziecka u psychologa

Bardzo często jednak zapominamy, że psycholog, jak każdy człowiek również doświadcza napięcia związanego z poznaniem nowej osoby, o której często nie wie nic. Mimo to jest to dla niego zupełnie naturalna reakcja, tym bardziej rozumie, że zwracający się o pomoc rodzic może być zdenerwowany z racji nowej sytuacji, ale także z tego powodu, że dziecko może zachowywać się inaczej niż w sytuacji domowej. Naturalnie może być przestraszone, chować się za rodzicami, może nie chcieć rozmawiać, może też być bardziej pobudzone niż zwykle. Cóż, takie rzeczy zdarzają się i dla psychologa nie są niczym niezwykłym, stąd każdy psycholog dziecięcy jest przygotowany na brak uśmiechu czy radości z przyjścia do gabinetu, na brak wylewnego, spontanicznego przywitania, czy odmowę rozmowy w ogóle. Musisz wiedzieć, że to zadaniem psychologa jest stworzenie atmosfery przyjaznej dziecku, takiej by chciało ono wejść w interakcję.

Czynnik stresu

Przede wszystkim rodzice miewają obawy, że ich dziecko pod wpływem stresu wykaże w sytuacji badania diagnostycznego niższy poziom wykonania zadań niż ten, który w sytuacji bez napięcia jest w zasięgu jego możliwości. Owszem, tak się zdarza, jakkolwiek psycholog dysponuje metodami, które uwzględniają czynnik stresu wpływający na wyniki, a przede wszystkim badania diagnostyczne najczęściej przeprowadzane są dopiero wtedy, kiedy dziecko będzie gotowe do wchodzenia w interakcje z psychologiem.